twitter
rss


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA TAHUN 2


Minggu          :  ke 8
Hari               :  Rabu
Masa              :  1120-1220 (60 minit)- 2 masa diperuntukkan
Tarikh           :  18 April 2012

Tema 2           :  Sihat Dan Cerdas
Unit 4             :  Jagalah Kebersihan
Tajuk              :  Mencuci Tangan


Fokus Utama:
v  Standard Kandungan          :  2.3
v  Standard Pembelajaran      :  2.3.1


Fokus Sampingan :
v  Standard Kandungan          :  3.2
v  Standard Pembelajaran      :  3.2.4


Pengisian Kurikulum                   : KBT : KB   - Mengenal pasti
                                                                        BCB - Bacaan Intensif

Objektif        : Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid dapat :
                          1) Menulis perkataan yang mengandungi dua suku kata atau
                              lebih dan menulis frasa  yang mengandungi dua suku kata
                              atau lebih.
                          2) Membaca ayat penyata dengan sebutan dan intonasi yang
                              Betul


Set Induksi   (5 minit)

Ø  Guru menayangkan video nyanyian  lagu   ‘Gosok Gigi’
Ø  Murid-murid dan guru menyanyikan lagu bersama-sama video.


Akitiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Langkah 1 (5 minit)
Ø  Guru mengaitkan lagu dengan tajuk pelajaran melalui gambar yang
            yang ditayangkan – tangan, gigi, hidung, telinga, mata, rambut.                      
            - Selain menjaga kebersihan gigi kita perlu juga menjaga kebersihan
              tangan, rambut,mata, hidung, telinga.
            - Cuci tangan dengan bersih sebelum dan selepas makan.

Langkah 2 (10 minit)
Ø  Guru menayangkan video tentang langkah-langkah mencuci tangan.
Ø  Murid-murid mengikut video- langkah-langkah mencuci tangan .
Ø  Bersoal jawab selepas tayangan video.

Langkah 3 (10 minit)
Ø  Membaca dialog dari lembaran yang diedarkan.
- guru mengedar lembaran dialog kepada murid-murid dan 
   membimbing murid-murid membaca dan memahami dialog.
- murid-murid membaca dialog secara berkumpulan.

Langkah 4 ( 10 minit)
Ø  Guru menayangkan lembaran dialog.
- guru membimbing murid-murid mengenali perkataan yang
   mengandungi dua suku kata atau  lebih yang terdapat dalam 
   dialog.   
               Cth : minum, cuci, tangan, dahulu, terima.

            - guru membimbing murid-murid mengenali frasa yang 
              mengandungi dua suku kata atau lebih yang terdapat dalam dialog.
               Cth : minum petang, cuci tangan, kakak ajarkan, terima kasih, ibu
             gembira, melihat adik.

Langkah  5 (10 minit)
Ø  Guru menayangkan gambar tentang langkah-langkah mencuci tangan
            - murid-murid membaca ayat penyata yang terdapat dalam gambar.
            - tanpa melihat video dan gambar guru meminta murid-murid meniru
   cara-cara mencuci tangan mengikut langkah-langkah  yang betul.

Langkah 6 (7 minit)
Ø  Guru menunjukkan grafik dan lembaran kerja
            - murid-murid melengkapkan grafik perkataan dan frasa berpandukan dialog.
            - murid-murid memadankan ayat penyata dengan gambar yang sesuai.


Penutup (3 minit)
Ø  Guru menayangkan semula nyanyian lagu ‘Gosok Gigi’
            - murid-murid dan guru menyanyikan lagu bersama-sama.
            

0 comments:

Post a Comment